Organisation

Partnerskap E16 består av följande kommuner; Gävle, Sandviken, Hofors, Falun, Borlänge, Gagnef, Vansbro, Malung-Sälen och Torsby. 

Projektledare:

Sofia Berglund, infrastrukturstrateg Falun Borlänge-regionen
Telefon: +46 (0)243-24 80 45
E-post: sofia.berglund@fbregionen.se

Ledningsgruppen

Jan Bohman (Ordförande), KSO (S), Borlänge
Telefon: +46(0)243-742 48
E-post: jan.bohman@borlange.se

Erik Holmestig, kommunalråd (C), Gävle
Telefon: +46(0)26- 17 80 19
E-post: erik.holmestig@politiker.gavle.se

Linda-Marie Anttila, KSO (S), Hofors 
Telefon: +46(0) 70-167 08 41
E-post: linda-marie.anttila@hofors.se

Fredrik Jarl, KSO (C), Vansbro
Telefon: +46(0)72-716 38 56
E-post: fredrik.jarl@gagnef.se

Hans Unander, KSO (S), Malung – Sälen 
Telefon:+46 (0)280-181 00
E-post: hans.unander@malung.se

Anna-Lena Carlsson, vice KSO (C) Torsby 
Telefon: +46 (0)560-166 49
E-post: anna-lena.carlsson@torsby.se

Från Norge:
Hilde Nygaard, Konsvinger
Knut Hvithammer, Odal